Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство за државну управу и локалну самоуправу и Викимедија Србије организују уређивачки маратон поводом Међународног дана жена. Српско-корејски Информатичко приступни центар ће у петак, 8. марта од 9 до 17 часова бити место где ће волонтери писати чланке на Википедији о српским знаменитим женама из области у којима делује Унеско – образовање, наука, култура, уметност, информисање и комуникација.
Уређивачким маратоном Србија се прикључује међународној Унесковој акцији повећања видљивости жена. Циљ догађаја је повезати наслеђе жена које су се избориле за значајно место у историји и учинити их видљивима. Волонтери Викимедије Србије, уредници Википедије и запослени у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања ће током маратона допринети Википедији на српском кроз увећање биографија знаменитих жена. На овај начин се промовишу значајне жене у Унеско областима, које би биле узор будућим генерацијама које ће можда једног дана бити уписане у Википедију. Учеснике маратона ће посетити представници министарства. Истог дана у Паризу одржава се међународни уређивачки маратон на коме ће се заједничким снагама радити на повећању присуства жена на Википедији.
Поред уређивачког маратона, истог дана биће отворена изложба „8. март у Србији, Србија је део света“ у 10 часова у Свечаној сали Скупштине Града Београда, коју партнерски организују Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, као и кабинет градоначелника Града Београда. На изложби ће бити представљено 20 жена, чије се биографије већ налазе на Википедији, а које су дале допринос у областима у којима делује Унеско – у образовању, науци, култури, уметности, информисању и комуникацијама.
Позивамо све заинтересоване да се прикључе догађају и потврде своје учешће на страни догађаја на Википедији. На страни се такође могу наћи информације о агенди и предложеним темама. Ако нисте из Београда, а желите да учествујете на маратону, можете се пријавити за рефундацију путних трошкова путем мејла kancelarija@vikimedija.org.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Извор: Информације о изложби преузете су од Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Викимедија Србије објављује отворен позив за подношење тема за предстојећу Викилајв 2019 конференцију. Сви заинтересовани могу конкурисати до 10. марта.
Викилајв, локална конференција уредника Википедије, и ове године наставља са редовним окупљањем уредника Википедије, са циљем додатног умрежавања, упознавања, размена идеја, виђења и мишљења, у сврху унапређења највеће онлајн слободне енциклопедије на Балкану.
Позив је намењен свим уредницима Википедије, волонтерима Викимедије, као и онима који су дали допринос Вики пројектима а желе да уз квалитетно дружење пренесу своје знање и искуство на годишњем окупљању Википедијанаца.
Сам догађај траје два дана и то 20-21. априла, а одржаће се у Српско-корејском информатичко приступном центру у оквиру Министарства државне управе и локалне самоуправе. Ради остварења богатијег и разноврснијег програма који ће покрити што шири спектар тема са Википедије, позивамо све чланице и чланове заједнице да пријаве тему коју би волели да представе на петој Викилајв конференцији. Можете предложити предавање о актуелним темама на Википедији или представити резултате ваше акције/пројекта. Поред стандардних предавања, охрабрујемо вас да предложите радионице као и друге видове излагања који ће подстаћи тимски рад и дух.
Ваше излагање може се тицати конкретних проблема и актуелних дешавања на Википедији, те односити на локалне или регионалне акције које се могу покренути у циљу оснаживања заједнице волонтера Вики пројеката. Саветујемо вам да што подробније и јасније опишете тему коју предлажете како бисте повећали шансе да иста буде прихваћена.
Начин пријављивања тема ваших презентације јесте путем кратког формулара, са роком до 10. марта, док ћемо одлуку о селектованим темама објавити до 20. марта. Уколико имате жељу да обликујете програм Викилајва и иза себе носите искуство које ће допринети разноврсности догађаја, пријавите се на kancelarija@vikimedija.org и будите део Програм тима.
Сугеришемо вам да погледате програме претходних конференција (2015, 2016, 2017, 2018) како не би дошло до понављања. Уколико сте несигурни по питању уклапања предложене теме у програм догађаја или имате других питања, пишите нам на – kancelarija@vikimedija.org.
Програм стажирања уредника Википедије у установама културе реализован је 14. пут по реду у нашој земљи, али први пут у једном позоришном музеју. Позоришни музеј Војводине отворио је своја врата за нашу стажисткињу, као и своје архиве фотографија и других материјала који описују развој позоришта у Војводини за све заљубљенике у ову врсту уметности и оне који би више да науче о томе.
Дунђерсково позориште, 1900.
Стажирање је почело 20. децембра и трајало је до 1. фебруара. За то време, стажисткиња Јелена Латов-Папић предано је истраживала доступну музејску литературу, како би написала 10 нових и допунила три чланка на Википедији на српском језику који говоре о бројним позоришним личностима и дешавањима у Војводини.
Више од 40 чланака на Википедији на српском језику илустровано је овим фотографијама, а искоришћене су и у чланцима о Новом Саду на Википедијама на грчком и енглеском језику. Фотографије су употребљаване и на другим вики пројектима, тако да је њихова укупна искоришћеност чак 83 одсто. У току стажирања дигитализована је и Монографија Позоришног музеја Војводине, издата поводом 30 година рада овог музеја, која је сада, под слободном лиценцом, доступна свима у електронском облику.
Ивица и Марица, лутке луткара Шандора Хартига
Лутак Дугоушко у ТВ емисији „Дугоушко и Лажљивко“, рад Шандора Хартига, 1976.
Саксофониста, лутка Шандора Хартига
Константин Костјуков као Алексис Зорбас у балету ‘Грк Зорба’
Захваљујемо се Позоришном музеју Војводине на донираним материјалима и плодоносној сарадњи. Верујемо да ћемо у будућности наставити заједнички рад на упознавању јавности са важним личностима и догађајима из позиршне прошлости Војводине.
Википедија на српском језику, највећа јужнословенска онлајн енциклопедија, 16. фебруара слави 16 година постојања. Викимедија Србије поводом овог рођендана у уторак, 19. фебруара организује посету Википедијанки стажисткињи у Музеју науке и технике. Након посете уследиће дружење у просторијама Викимедије Србије.
Навршава се 16 година од како је настала Википедија на српском језику. Она тренутно има 615.351 чланак, али се тај број повећава из дана у дан. Из дана у дан све је више уредника и корисника који раде на увећању слободног садржаја о најразноврснијим темама из области историје, уметности, културе, спорта… Овим подухватима се све чешће придружују институције културе које могу да понуде богату литературу, као и дигитализовану грађу из својих архива. Као један од успешних примера где се Викимедијини пројекти, а у највећој мери Википедија, користе у повећању видљивости културне грађе јесте Музеј науке и технике. Због тога смо одлучили да онима који буду увеличали нашу прославу, понудимо посету овом музеју, у коме тренутно стажира Теодора Лукић, сада већ искусна уредница Википедије.
Њен рад се заснива на дигитализацији и повећању видљивости слободног материјала из области науке и технике. Уредници и волонтери који се придруже прослави имаће прилику да завире иза сцене и виде како изгледа једно стажирање и каква се спона на тај начин може направити између Викимедијиних пројеката и институција културе. Теодора ће описати како изгледа њен радни дан, на којин начин се успоставља сарадња са запосленима и како најједноставније превазићи препреке током рада.
Посетиоци ће имати прилику да се упознају са богатим фондом музеја који укључује више од 400 експоната. Осим сталне поставке која је подељена у четири целине и која сведочи о технолошком развоју и његовом утицају на човека, посетићемо и новоотворену изложбу под називом – Гојко Варда, 60 година посвећених дизајну.
Посета музеју резервисана је за 16 и трајаће до 17:30 часова након чега ће се дружење наставити у просторијама удружења уз освежење и торту. Сви они који не стижу у музеј, могу нам се придружити од 18 часова у Дечанској 4.
За све оне који нису из Београда, обезбедили смо одређена средства за покривање путних трошкова. Заинтересовани се могу пријављивити слањем мејла на kancelarija@vikimedija.org.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Теодора Лукић, Викимедија Србије
Глобална кампања уређивања референци #1lib1ref сврстала је Србију у сам врх вики заједница које су унеле највећи број референци поводом Википедијиног рођендана. Укупно 28 уредника Википедије на српском језику унело је чак 1672 референце у чланке где су оне недостајале! Апсолутни победник ове акције је корисник Ванилица, који је бриљирао са чак 653 унете референце, чиме се пласирао на друго место на свету!
Радионица уређивања референци у УНИЛИБ-у 2019. Ауторка Ивана Гусларевић, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
На другом месту у Србији нашао се корисник Ziva73 који је унео 252 референце, следи га корисница Ojce са 189 уноса, Draganapopovicса 107, и корисница BuhaM која је унела тачно 100 референци. То је уједно и првих пет учесника акције који ће бити награђени ваучерима за куповину књига, од 2000 и 1000 динара.
Доприноси осталих учесника Википедији на српском језику изгледају овако:
На глобалном нивоу испред Википедије на српском језику су само Википедија на енглеском и француском језику. На француској језичкој верзији Википедије унето је 3685 референци, док је на највећој светској верзији – Википедији на енглеском језику унето 2863 нових извора. Овим је успех наших уредника још значајнији, јер смо се, као мања заједница, пласирали на треће место у свету.
Глобалне статистиске 2019 Извор: 1lib1ref@Twitter
У знак захвалности свим учесницима који су додајући референцу у чланак унапредили релавантност Википедије на српском језику, Викимедија Србије, Универзитетска библиотека и Библиотека града Београда организоваће дружење у УНИЛИБ-у, на коме ће учесницима бити уручени ваучери и поклон пакетићи.