Ако си динамична особа, волиш да планираш, организујеш ствари, стичеш нова искуства, волиш да упознајеш нове људе и уживаш у изазовима, позивамо те да волонтираш на петој конференцији уредника Википедије! Конференција ће бити одржана у Српско-корејском информатичко приступном центру 20. и 21. априла.
Викилајв је локална конференција уредника Википедијанаца која има има за циљ умрежавање уредника, размену знања и искуства, као и осмишљавање заједничких акција које је могуће реализовати. Поред дводневног програма, очекује нас забава, дружење и инспиративни обиласци. Ако желиш да будеш део свега, пријави се да волонтираш.
Твоја задужења:
Уколико волонтираш на Викилајв конференцији, бићеш у прилици да радиш са младим и креативним људима. Неке од твојих послова могу обухватати промо активности, допринос повећању видљивости догађаја, организовању и логистичкој помоћи у медијским представљањима догађаја, промовисању конференције на друштвеним мрежама итд. Ако те више занима дружење са уредницима Википедије из разних градова Србије, можеш нам помоћи у селекцији и координисању учесника, као и организацији обилазака знаменитости и неформалних догађаја. Такође ће нам бити потребна помоћ за логистику током саме конференције. Ако мислиш да те више краси динамичност, онда си права особа да помогнеш нашем тиму у логистичким задацима.
Време ангажовања:
Предвиђено време ангажовања је од пријаве волонтера, до реализације догађаја у априлу 2019. Уколико ти се свиди да радиш са нама, можеш наставити да волонтираш и после конференције на другим активностима Викимедије Србије.
Рок и начин пријављивања:
Сви заинтересовани се могу пријавити попуњавањем упитника до 12. фебруара 2019.
Волонтирање на Викилајв конференцији ће ти донети:
искуство у организовању догађаја
искуство рада у невладиној организацији
унапређивање вештина комуникације са представницима институција и медија
дружење са локалним Википедијанцима и другим волонтерима
упознавање са пројектним активностима Викимедије Србије
могућност да учествујеш на радионицама током конференције, научиш нешто ново и усавршиш многе вештине
Сви волонтери ће добити Сертифкат о волонтирању.
За сва питања и информације о Викимедији Србије и волонтерском програму, можете се обратити на:kancelarija@vikimedija.org.
Организатор програма: НВО Викимедија Србије
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, које делује као Викимедијин огранак у Србији, са циљем промоције и подржавања стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.
Републички завод за заштиту споменика културе – Београд прва је државна установа која је ослободила фотографије и друге садржаје за највећу светску енциклопедију – Википедију. У овој установи је током новембра и децембра боравила Википедијанка стажисткиња која је на Викимедијину оставу поставила чак 542 ослобођене фотографије, којима је илустровала преко 200 чланака, али написала и око 40 нових чланака на Википедији на српском језику.
Црква Светог Јована у Сомбору Републички завод за заштиту споменика културе – Београд CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Kategorije: Википедијанац у резиденцији, ГЛАМ, Слободна култура | Коментари су искључени на Википедија богатија темама о споменичком наслеђу Србије захваљујући Републичком заводу за заштиту споменика културе
Викимедија Србије расписује конкурс за финансирање пројеката из области слободног знања и културе. Конкурс је посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Пријаве су отворене од 17. јануара до 20. фебруара 2019. године.
Wikimedia Logo Family, Wikimedia Foundation CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Викимедија Србије, Универзитетска библиотека Светозар Марковић и Библиотека града Београда покрећу нову кампању уређивања референци на Википедији на српском језику – #1Lib1Ref. Акција почиње 15. јануара и трајаће до 5. фебруара.
Кампања је глобалног карактера и спроводи се у бројним земљама широм света у склопу прославе рођендана Википедије на енглеском језику. Циљ је да се мотивишу библиотекари да дају свој професионални допринос највећој енциклопедији у људској историји. Идеја је да се у чланке на Википедији унесе што више извора и референци где они недостају. На тај начин се омогућава да све информације буду проверљиве, а тиме је Википедија поузданија.
Кампања почиње 15. јануара и траје до 5. фебруара, а подржана је од стране Библиотеке Википедије и у бројним Викимедијиним огранцима широм света. Такође, многе локалне библиотеке широм света су се прикључиле овој акцији.
Прошле године београдски библиотекари су бриљирали током кампање са уносом референци, те је Србија заузела 4. место са 786 унетих референци и 540 измењених страница, а највреднији библиотекари су награђени и похваљени.
Пет учесника који током ове три недеље буду највреднији и додају највише референци у оквиру кампање, биће награђени ваучерима за куповину књига. Учесник који дода највише референци добиће ваучер у вредности од 2000 динара, док ће четворо учесника са највећим бројем унетих референмци бити награђени са ваучерима од по 1000 динара.
Овим поводом биће одржане две радионице уређивања референци у УНИЛИБ-у, 17-ог и 24. јануара. Сви који су заинтересовани да се придруже и науче како се квалитативно може унапредити Википедија, слободни су да дођу, јер ће бити одржана и краћа обука за ову активност. Своје учешће у акцији можете потврдити уписивањем на страницу на Википедији.
Историјски архив у Панчеву други је архив у Србији који је отворио врата за уредника Википедије, а четврти који је даривао грађу за највећу светску енциклопедију. Током месец дана боравка Википедијанке у овој установи ослобођено је више од 250 фотографија, докумената и записа, написано 14 нових чланака, а илустровно је више од 60 чланака на Википедији на српском језику.
Разгледница Панчева Историјски архив у Панчеву, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons