Пријаве за Викилајв стипендије су отворене! Шеста конференција уредника Википедије биће одржана 9. и 10. маја у Српско-корејском информатичко приступном центру, Добрињска 11. Желимо да oкупимо на једном месту што више уредника Википедије и волонтера Викимедије из целе Србије. Због тога смо припремили 20 стипендија које ће током трајања конференције покрити трошкове, смештаја, пута и хране учесника. Осим тога, учесници могу предложити или пријавити тему која ће бити саставни део програма конференције. Ако се препознајеш у опису или си ентузијаста и занима те Википедије, пријави се путем формулара до 15. марта, 23:59.
Викилајв је годишња конференција уредника Википедије и волонтера Викимедије Србије. Шести пут заредом ће окупити људе који су вођени истом идејом – ширити слободно знање и учинити га што доступнијим. На конференцији се окупљају уредници, али и Вики амбасадори, наставници и професори који користе Википедију у настави, запослени из библиотека, музеја, архива који желе да представе грађи институције управо на Википедији. Трудимо се да програм скупа увек буде прилаођен публици и исклесан тако да задовољи потребе оних који свакодневно уређују и оних који тек желе да упливају у воде слободног знања. Имајући то у виду, програм садржи различите врсте предавања, панел дискусија, округлих столова и радионица које се тичу алата, тренутних дешавања на Википедији у будућег развоја.
Викилајв је много више од окупљања, то је размена знања, то је место где можете испољити своје идеје и замисли, а највише је то место где можете стећи сараднике и пријатеље. Како би све ово било изводљиво, Викимедија Србије обезбеђује 20 стипендија за људе који нису из Београда, а желели би да учествују на предавањима и радионицама које конференција пружа. Стипендија обухвата путне трошкове, трошкове смештаја и хране током конференције. Балансирајући између ограничених новчаних средстава и жеље да омогућимо учешће на конференцији што већем броју људи, бирамо економична решења за смештај учесника. Сви учесници биће смештени у хостелу Бонго, који је ранијих година добио добре оцене од наших волонтера.
Сви заинтересовани се могу пријавити попуњавањем једноставног формулара. У вашој пријави истакните шта вас је највише мотивисало да се пријавите и да ли сте до сада, на неки начин, доприносили Вики пројектима. Осим пријаве за стипендије, важно је да знате да се у оквиру истог формулара можете пријавити како бисте одржали радионицу или неку другу врсту излагања за које верујете да би било корисно публици. Можете чак и предложити неко предавање које желите да чујете у оквиру програма. Рок за пријаву је 15. март, 23:59.
Посебну подршку пројекту пружио је Српско-корејски информатички приступни центар у оквиру Министарства државне управе и локалне самоуправе, у коме ће се одржати конференција.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомене о ауторском праву: WikiLive 2020 logo.png, аутора Милана Спасића, под cc by sa-4.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе.
Википедија на српском језику, највећа јужнословенска онлајн енциклопедија, 16. фебруара слави 17 година постојања. Тим поводом Викимедија Србије организује прославу у уторак, 18. фебруара од 18 часова. Прослава ће се одржати у новим просторијама удружења, на адреси Кнеза Милоша 80/14.
Википедија на српском језику је 20. новембра 2009. године добила 100.000-ти чланак, пре него што је 6. јула 2013. године прешла другу прекретницу са 200.000 чланака, а затим још једну прекретницу од 500.000 чланака од 13. јануара 2018. године. Тренутно је овај број 629.822 чланка. По броју чланака највећа је јужнословенска Википедија, а на листи свих Википедија тренутно заузима 20. место.
У 2019. години првих 10 најпосећенијих чланака на Википедији на српском били су Жигосани у рекету, Србија, серија Беса, Списак крсних слава, Новак Ђоковић, Списак играча на првом месту АТП листе (појединачно), Шабан Шаулић, Светско првенство у кошарци 2019. и Свети Сава.
У оквиру овог славља биће представљене занимљивости са Википедије на српском, али и акције, маратони и такмичења која су у плану, а која значајно обогаћују пројекат.
За све оне који нису из Београда, обезбедили смо одређена средства за покривање путних трошкова. Због ограничених средстава обавезна је пријава слањем мејла на kancelarija@vikimedija.org.
О Викимедији Србије
Викимедија Србије је волонтерска организација која чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз своје пројекте промовише рад на Википедији и другим Вики пројектима.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторском праву: PartOfWikpedia.gif, аутора Abnormaal, под CC BY SA-3.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе.
Акција писања чланака на тему људских права је за само седам дана резултирала са чак 110 написаних и допуњених чланака на Википедији на српском језику. Једанаест уредника учествовало је у акцији која је била део глобалне кампање писања и проширивања чланака на тему људских права на различитим језичким верзијама Википедије. На Википедији на српском трајала је од 23. до 30. јануара и била је отворена за све заинтересоване уреднике. Победник акције је корисник Intermedichbo са написана 33 чланка.
Идеја кампање била је у разумевању Универзалне декларације о људским правима и повећању видљивости ових тема на Википедији. Глобална иницијатива је започела 15. новембра и трајала је два и по месеца. Млади који се залажу за људска права и која имају остварења у погледу активизма били су фокус акције. Они су ти који треба да преузму улогу у покретању иницијатива и проналажењу решења за бољи свет. У последњих неколико година, млади су често главни покретачи политичких, економских и друштвених промена.
О значају кампање говори чињеница да је 16 програма спроведено на различитим верзијама Википедијe, као и да је 187 учесника допринело писањем о разним организацијама, активистима, кампањама, различитим појмовима из стручне терминологије који нису били заступљени на Википедији. У оквиру акције је написано и допуњени укупно 845 чланака. Осим наведених квантитативних резултата, вредност акције огледа се и у повећању свести о људским правима.
Иако је акција на Википедији на српском трајала недељу дана што је, за разлику од глобалне кампање знатно краће, изнедрила је 110 чланака. У акцији је учествовало 11 уредника, а победу је однео корисник Intermedichbo са највише написаних чланака.
Правила акције су била следећа:
Свако може у било ком тренутку пре почетка или током трајања акције да јој се придружи уношењем свог потписа на страници са списком учесника.
Корисници који напишу бар 5 чланака добиће споменицу након завршетка акције, а учесник или учесница који напише највише чланака добиће посебну споменицу.
Евиденцију написаних чланака можете пратити овде, а предлоге чланака за писање овде.
Сви који су заинтересовани да прате и учествују у акцијама, више информација могу наћи на страници Википедија:Акције заједнице.
Тренутно је у току акција писања потребних чланака, која траје од 1. до 25. фебруара. Главни циљ акције је писање елементарних чланака који се тичу тема из свакодневног живота, науке, уметности, спорта…
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима: WikiForHumanRights hashtag.png, аутора Кирила Симеоновског, под cc by sa-4.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе.
Акција писања чланака на тему људских права на Википедији на српском је део глобалне акције писања и проширивања чланака на тему људских права на различитим језичким верзијама Википедије. Акција траје од 23. до 30. јануара и отворена је за све заинтересоване уреднике.
Главна срж овог позива на акцију налази се у Универзалној декларацији о људским правима и њеном стварању. Овај темељни документ и његова историја од суштинског су значаја за разумевање: потребна нам је твоја помоћ како бисмо осигурали да ове теме буду покривене и добро написане на српском језику. Други део овогодишњег позива на акцију фокусиран је на посебну тему: Млади се залажу за људска права. Као део ове теме желе се осветлити идеје, активисти, организације и кампање које препознају позитивну улогу младих и њихову лидерску улогу и учешће у колективном покрету као извор идеја и решења за бољи свет.
Са 1,2 милијарде младих људи узраста од 15 до 24 године на глобалном нивоу, што чини сваку шесту особу широм света, данас постоји више адолесцената и младих људи него било када у људској историји, а многи од њих су у најсиромашнијим земљама или високо изложени разним видовима кршења људских права. У последњих неколико година, млади су често главни покретачи политичких, економских и друштвених промена.
Правила акције:
Трајање акције је од 23. до 30. јануара 2020. године.
Свако може у било ком тренутку пре почетка или током трајања акције да јој се придружи уношењем свог потписа на овој страници.
Викимедија Србије расписује конкурс за финансирање пројеката из области слободног знања и културе. Конкурс је посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Пријаве су отворене до 20. фебруара 2019. године.
Већ 14 година се бавимо прикупљањем, ширењем и промоцијом слободног знања у циљу веће доступности садржаја на интернету. Програм додељивања микрогрантова реализује се од 2014. године и до сада је пружио подршку подносиоцима 36 пројеката. Преко 25 хиљада фотографија је постављено и више од 1500 чланака написано на Википедији на српском језику. Тематике пројеката биле су разноврсне, а све активности имале су заједнички циљ – увећање слободног садржаја и ширење идеје о слободном знању. Осим што се можемо похвалити разноликошћу пројеката, издвајамо и чињеницу да су учесници у пројектима били из разних градова Србије.
Сада покрећемо нови круг микрогрантова у нади да ћемо привући младе и старије волонтерке и волонтере, људе пуне ентузијазма, оне који воле онлајн, али и офлајн рад и тако обогатити нашу заједницу. Позивамо вас да нам представите своје идеје за стварање и ширење слободног садржаја. Подносиоци могу бити појединци, институције, невладине организације, организације које се баве неформалним образовањем или оне које имају заједничке циљеве са Викимедијом Србије. Имајте у виду да су у питању мањи пројекти и да је горња граница тражених средстава 500 евра по пројекту.
Како да се пријавим?
Најпре посетите део сајта Викимедије Србије намењеног пројектима како бисте стекли бољи увид у то шта је оно на чему ми радимо и како ви можете да допринесете. Такође можете погледати резултате микрогрантова из 2019. и 2017. године. Уколико имате идеју за пројекат, али нисте сигурни да ли је идеја у складу са нашом мисијом или нисте сигурни да ли ћете моћи да сами реализујете све активности, препоручујемо да погледате стратегију наше организације и обратите пажњу на области у оквиру наших стратешких фокуса:
Образовање – у оквиру ове области ради се на остваривању сарадње са школама и факултетима у погледу имплементације образовних пројеката Викимедије Србије у поменутим институцијама. Можете користити већ постојеће моделе сарадње са образовним институцијама попут креирања чланака на Википедији уместо семинарских радова од стране ученика и студената, али можете осмислити и неку другу врсту заједничког рада.
Сарадња са институцијама културе и институцијама од јавног значаја (ГЛАМ институцијама) – у оквиру ове области потребно је остварити двосмерну сарадњу са поменутим институцијама. Фокус може бити на дигитализацији културног наслеђа и обогаћивање Викимедијине оставе или Википедије ослобођеним материјалима.
Подстицање волонтирања је тема која је стално актуелна у Викимедији Србије имајући у виду да је удружење пре свега волонтерске оријентације. Осмислите начине на које можете ојачати заједницу, мотивисати волонтере и промовисати волонтеризам. Посебно охрабрујемо пројекте који укључују припаднике/це осетљивих друштвених група.
Уколико и даље имате недоумице, слободно нас контактирајте и радо ћемо вам појаснити могућности реализације.
Образац за предлоге пројеката можете преузети на овом линку и попуњеног га послати на grants@vikimedija.org. Уколико вам је потребна консултација приликом попуњавања обрасца, пишите нам. Образац се не попуњава онлајн већ се преузима и попуњен шаље на наведену мејл адресу.
Циљеви пројекта морају бити у вези са слободним знањем и резултати морају бити објављени под слободном лиценцом.
Желимо иновативне пројекте, свеже идеје, али ћемо, наравно, узети у обзир и пројекте који су осмишљени по већ постојећим моделима. Уколико имате идеју за обимнији пројекат, позивамо вас да кроз микрогрант реализујете један његов део, а да следеће године (или кроз више година), на обострано задовољство, наставимо рад на свеобухватнијем пројекту.
Предлоге нам доставите најкасније до 20.02.2020. године.
Сви подносиоци пројеката ће до 10. марта бити обавештени о исходу.
Напомена: Имајући у виду да је Викимедија Србије волонтерска организација и да на пројектима раде добровољци који не добијају новчану накнаду, кроз конкурс доделе микрогрантова се не практикује исплата хонорара.
Временски оквир реализације:
20.02.2020 – Завршетак пријава и почетак селекције.
01.03. 2020 – Први круг селекције.
10.03.2020 – Коначна одлука о пројектима који ће бити финансирани.
10.03 – 20.03.2020 – Почетак реализације пројеката.
15.12.2020 – Завршетак реализације пројеката и почетак писања завршних извештаја.
10.01.2021 – Крајњи рок за достављање завршних извештаја.
Верујемо да ћете бити креативни и пуни идеја за нове вики подухвате.